Branża wentylacyjna od pewnego czasu coraz chętniej korzysta z nowocześniejszych rozwiązań niż dotychczas tradycyjne stosowanie wentylacji grawitacyjnej. Zauważono bowiem, że nie zawsze jest ona wystarczająco sprawna, a ponadto powoduje ogromne straty ciepła. W sytuacji rosnących cen energii i konieczności ograniczania jej zużycia zaczęto szukać sposobów na jego zmniejszenie. Takim właśnie sposobem stało się stosowanie rekuperatorów.

Rekuperatory to urządzenia stosowane w systemach wentylacyjnych pozwalające na skuteczną wymianę powietrza, a przy tym nie powodujące strat ciepła. Dzieje się tak dlatego, że wewnątrz rekuperatora następuje wymiana ciepła pomiędzy powietrzem wychodzącym, a przychodzącym. Zwiększa to efektywność całej wentylacji przy niskich kosztach ogrzewania.

Wielu osobom stosowanie wentylacji mechanicznej kojarzy się jednak z koniecznością posiadania dużej ilości kanałów wentylacyjnych. Wszystko jednak zależy od rodzaju rekuperatora, bo są w ofercie także rekuperatory bezkanałowe. Takimi są m.in. rekuperatory podsufitowe, które nie wymagają kanałów wentylacyjnych.

Rekuperatory podsufitowe są proste w montażu, a przy tym bardzo efektywne. Z tego właśnie powodu są chętnie stosowane w restauracjach i obiektach sportowych. A więc wszędzie tam, gdzie jest spora powierzchnia do ogrzania i wymagana jest dobra wymiana powietrza. Dzięki odzyskowi energii pomagają one utrzymać niskie koszty ogrzewania, a przy tym zapewnić komfortowe warunki. W tym przypadku sprawdzają się więc znakomicie.