Wymienniki ciepła znalazły swoje zastosowanie także w urządzeniach, które pozwalają na ograniczenie strat energii cieplnej. Chodzi oczywiście o rekuperatory, które są wykorzystywane obecnie w wielu urządzeniach gospodarstwa domowego, systemach klimatyzacji oraz wentylacyjnych budynków.

Wymienniki ciepła zostały również użyte w bateriach i kolektorach słonecznych, w których rekuperatory także znalazły swoje zastosowanie. Być może wiele osób zadaje sobie to pytanie, czym właściwie są rekuperatory i wymienniki ciepła oraz jaka jest ich podstawowa rola w takich urządzeniach.

Kolektor słoneczny, jak wiadomo służy do konwersacji energii słonecznej na energię cieplną, która może być wykorzystana w konkretny sposób. W każdym kolektorze jest wymiennik ciepła, który nagromadzoną w nośniku energię cieplną oddaje do absorbera. Takie kolektory, w których są rekuperatory oraz wymienniki ciepła są zazwyczaj wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej, basenowej bądź również do schładzania pomieszczeń.

W ten sposób pozyskana energia jest dużą oszczędnością, dlatego też baterie i kolektory słoneczne możemy zobaczyć w wielu ogrodach oraz na dachach budynków. Kolektory słoneczne są w każdym przypadku bardzo korzystną inwestycją.