Ogrzewanie wielu rodzajów pomieszczeń niejednokrotnie wiąże się z dużymi kosztami, jak również przysparza wielu, innych problemów. Czynnikami, które uniemożliwiają sprawne ogrzewanie powietrza są przede wszystkim ogromne straty ciepła, które mają miejsce w jego trakcie. Niestety ceny surowców, służących do wytwarzania energii cieplnej stale idą w górę, warto więc pomyśleć o urządzeniach, które zapobiegają stracie ciepła.

Rekuperatory to urządzenia, które sprawdzają się doskonale do odzyskiwania ciepła. Wykorzystywane w systemach wentylacyjnych zapobiegają niepotrzebnym stratą energii. Zważając, że są one zauważalne nawet na poziomie podłogi (ponad 5%), czy ścian zewnętrznych (prawie 10%). Rekuperatory umożliwiają zmniejszenie nawet o 80% wykorzystywanej energii do ogrzewanie nadmuchiwanego powietrza.

Nie trudno się więc domyślić, że w związku z tym zmniejszają się koszty ogrzewania budynków. To niezwykle ważne, nic więc dziwnego, że w przypadku budynków, które pomieścić mają sto lub więcej osób istnieje obowiązek zakupu rekuperatorów. Istnieje kilka rodzajów tego urządzenia: krzyżowy, przeciwprądowy, z czynnikiem pośrednim, z ruchomym wypełnieniem itp.