Urządzenia chłodnicze są sprzętem wykorzystywanym w praktycznie każdym polskim domu i nie tylko. Również wiele firm korzysta z urządzeń, a nawet całych pomieszczeń chłodzących. Sprzęt taki umożliwia przechowywanie żywności przez bardzo długi czas. Niska temperatura posiada znakomite właściwości konserwujące, dzięki którym żywność się nie zepsuje. Kluczowymi elementami urządzeń chłodniczych są wymienniki ciepła, czyli rekuperatory.

Na poprawne i wydajne działanie zamrażarki lub lodówki wpływ ma proces wymiany ciepła. To właśnie rekuperatory są odpowiedzialne za ten proces. Im wyższa jakość tych elementów, tym sprawniej działać będzie dane urządzenie chłodzące. Najpopularniejsze są wymienniki skręcane lub płytowe, wykonane ze stali nierdzewnej. Ich duża powierzchnia zapewnia odpowiednią wydajność chłodzenia.

Nie należy zapominać o tym, że rekuperatory w urządzeniach chłodniczych powinny przechodzić regularne przeglądy. Przynajmniej raz w roku sprzęt powinien zostać dokładnie sprawdzony. Nie należy również zapominać o wymianie filtrów oczyszczających powietrze, które znajdują się w wymiennikach ciepła. Zaleca się ich wymianę raz na pół roku. Konieczne jest również regularne czyszczenie wymienników ciepła. Dzięki tym czynnościom sprzęt będzie sprawny i bardzo wydajny.