Niektórym wydaje się, że rekuperatory stosuje się jedynie w sytuacji, w której coś należy ocieplić, na przykład pomieszczenie, dom. Tymczasem nic bardziej mylnego. Mają one zastosowanie w wielu różnych miejscach, gdzie trzeba skupić się na temperaturze - zarówno wysokiej, jak i niskiej. Co za tym idzie, trzeba pamiętać, że wymienniki ciepła stosowane są również z powodzeniem w chłodniach.

Przede wszystkim bowiem rekuperatory to takie urządzenia, które mają właściwości wentylujące. A, jak wiadomo, dobry przepływ powietrza jest podstawą do tego, żeby w danym pomieszczeniu (czy też urządzeniu, bo przecież wymienniki ciepła znajdują zastosowanie chociażby w zamrażarkach czy zmywarkach) można było utrzymać jednolitą temperaturę, bez względu na to czy ciepłą, czy zimną.

A zatem: rekuperatory mają zastosowanie również w chłodniach. W jaki sposób działają? Przede wszystkim poprzez gromadzenie ciepła dopływającego z różnych miejsc i „wyrzucanie” go w innym kierunku, nie do chłodni. Również przetwarzają ciepło w zimno. Wszystko zależy od tego, jakiego typu rekuperator się zainstaluje i jaka konkretnie temperatura ma panować w danym miejscu. Niemniej jednak są one coraz popularniejszym sprzętem powszechnego użytku.